Basico Moed Mathias

Det fedeste er at skabe noget og se udviklingen i det ‒ mød Mathias Kop Balsløw

Læsetid: 13 minutter

KARRIEREMAILEN
Giver dig nys om åbne stillinger, artikler om konsulentlivet og guldkorn til jobjagten.
TILMELD DIG
Lasse Ørum Klinke

Lasse Ørum Klinke

Senior Content Creator

07. januar 2026

Det startede med, at han spurgte: "Kan du lige vise mig, hvordan du gør?" Nu er Mathias Kop Balsløw en af spydspidserne for den teknologiske fremtid for Basicos kunder og ovenikøbet nyudnævnt partner – ikke fordi han jagtede titlen, men fordi han aldrig har kunnet lade være med at hjælpe og skabe. 

Hvis du tror, der er grænser for, hvor nysgerrighed kan tage dig hen, så skulle du møde Mathias Kop Balsløw. Og hvis du allerede har mødt ham,  har du ikke kunnet undgå at fornemme den. Den har været definerende for, hvor han er i dag, og faktisk er hans nysgerrighed en afgørende faktor for, at han – som bare 31-årig – pr. 1/1 2026 blev udnævnt som den yngste partner i Basicos historie.  

Projektlederen, der blev koder 

Det var også nysgerrigheden, der fik den teknologiglade mand til at skrive sin første linje kode. Under studietiden, hvor han læste erhvervsøkonomi og projektledelse på CBS, sad han som projektassistent i et ERP-hus og skulle egentlig slet ikke beskæftige sig med programmering og softwareudvikling.  

”Hver gang min kollega blev bedt om at kode noget, så spurgte jeg, om han ikke lige kunne vise mig, hvordan han gjorde. Og så blev jeg dybt fascineret af, at man kunne sidde og tilpasse et system helt selv. Så jeg begyndte at kode mine egne projekter, og hver gang kunderne bad mig om noget, så kodede jeg det selv i stedet for at give det til en udvikler. Og lige pludselig var det mig, der sad og kodede det hele,” fortæller han. 

Nysgerrigheden er noget, han har fra sin far, som oprindeligt var bilforhandler. Her begyndte han at få smag for finans og økonomi, og da bilforretningens økonomisystem skulle tilpasses, lærte han selv at kode det. Og for at lade æblet falde endnu tættere på stammen, så endte faderen også på et tidspunkt som konsulent i Basico.  

Men der er også noget andet, Mathias Kop Balsløw har arvet fra sin far, fortæller han. Noget som er selve årsagen til, at han er endt i konsulentlivet: 

”Jeg har altid fået enorm energi af at gøre en forskel for andre. Det har jeg helt klart også arvet fra ham. Selve grunden til, at jeg godt kan lide at være i konsulentbranchen, er, at jeg lever af at hjælpe andre. Det der med at lære at forstå folks udfordringer og hjælpe dem med de problemer, de måtte have, det tiltaler mig meget.” 

Og netop kombinationen af forretnings- og økonomisk forståelse fra studietiden og de selvlærte evner ud i kodning har givet Mathias Kop Balsløw et vigtigt kompetencesæt, når det kommer til at forstå folks udfordringer og hjælpe med at løse dem. Han beskriver selv sine kompetencer som værende en god ballast til at agere afgørende bindeled mellem forretning og IT. 

"Jeg tror, min baggrund i erhvervsøkonomi kombineret med, at jeg selv har lært at kode, giver mig en fordel. Jeg kan sidde med i et teknisk rum og forstå, hvad udviklerne taler om – men jeg kan også oversætte det til forretningsmæssig værdi for kunden. Den bro er der ofte brug for," siger han. 

Hele huset rundt 

Mathias Kop Balsløw har i løbet af de sidste knap ni år oplevet lidt af hvert i Basico-regi. I 2017 begyndte han som konsulent ved siden af sit studie, inden en fastansættelse efter få år blev vekslet til en rolle som teamleder for det dengang nyopstartede automation-hold. Herefter prøvede han kræfter med den mere selvstændige tilværelse som associate tilknyttet Basico, inden han landede som director og leder af Basicos interne IT- og digitaliseringsafdeling.  

For nyligt fik han under titlen Chief Information & Technology Officer ansvaret for at føre den digitale taktstok både internt og kommercielt som leder af det nystartede forretningsområde NewTech i Financial IT Services. Og nu kan han oven i det tilføje en titel som partner til CV’et. 

Det er altså ingen underdrivelse at sige, at Mathias Kop Balsløw har taget nogle ret store skridt på relativt kort tid i sin karriere. Og de mange forskellige roller, han har prøvet kræfter med, spiller alle en rolle i det sted, han nu er landet i sin karriere. 

”Jeg tror ikke, jeg har kunnet undvære nogen af rollerne. De har alle lært mig forskellige ting, og qua min nysgerrighed har jeg aldrig helt sluppet nogen af rollerne. Selv når jeg har været internt forankret, har jeg stadig været involveret i kundeleverancer – bare mere fra distancen. Og på den måde har jeg hele tiden bygget på de kompetencer, jeg startede med at have som konsulent,” fortæller han, men reflekterer alligevel særligt over det, han har taget med sig fra rollen som ansvarlig for de interne digitaliseringsprojekter i Basico: 

”Noget af det, der kan være svært som konsulent, er, at du hele tiden har øjnene på den nuværende opgave. Så det her med at få en intern strategisk rolle, hvor du får tiden og roen til at tænke 3-5 år ud i tiden, det har været meget gavnligt og megaspændende. Men det har også været vildt hårdt, for jeg er typen, der godt kan lide at skabe et output nu og her. Så hvordan kan jeg være produktiv hver dag, men hele tiden med henblik på at skabe noget langsigtet? Det har været en stor læring for mig.” 

Billede af Partner, Mathias Kop Balsløw

Partner, Mathias Kop Balsløw

Skubber foran, men træder gerne forrest 

Det første ord, Mathias Kop Balsløw tænker på, når han bliver bedt om at beskrive sig selv som leder, er ordet ’engageret’.  

Han gør en dyd ud af at være nærværende, hjælpsom og sikre, at hans team løfter i flok. Men hvordan stemmer det overens med at være en selverklæret hjælpende do’er og samtidig i tiltagende grad påtage sig mere og mere ledelsesansvar? For Mathias Kop Balsløw er det en balancegang.  

”Du skal jo ikke være så konsensussøgende, at du ikke er i stand til at træde forrest. Men det mener jeg, jeg har fundet en meget god balance i. For det er bestemt også at hjælpe andre, når man træder forrest. Hvis nogle medarbejdere fx oplever frustration eller ikke rigtigt kender retningen, så er det nogle gange som leder ikke fordelagtigt at spørge en masse – det er faktisk bare at vise vejen.” 

Dog understreger han, at han helst gerne undgår opmærksomhed. Med egne ord foretrækker han at lade andre shine. 

”Jeg går meget lidt op i selv at blive set. Jeg vil gerne skubbe folk foran mig. Det har jeg også selv kunnet mærke som konsulent, at det er der, du selv vokser. Så det der med at træde lidt i baggrunden og skubbe folk foran mig, det går jeg meget op i” 

- Mathias Kop Balsløw

En hobby med indbygget job 

Siden dagene, hvor han opdagede kodningen, har han ikke set sig tilbage. Og det er særligt følelsen af at skabe noget, som i første omgang fangede ham og siden holdt ham fast. Mathias Kop Balsløw beskriver nemlig sig selv som en person med et veludviklet skaber-gen.   

”Lige nu har jeg ikke tiden til det, men jeg elsker både at bygge Lego og fysiske robotter. Det der med at skabe noget og se en udvikling i det, det synes jeg, er det fedeste. Og jeg ser egentlig softwareudvikling på samme måde. Det gør mig stolt, når folk sidder og bruger noget, jeg har bygget. Nogle gange er det næsten lige meget, hvad jeg har bygget. Bare det skaber værdi for nogen.” 

Dermed er hans arbejde med årene også blevet en hobby – og omvendt. Han holder sig opdateret og afprøver det meste inden for ny teknologi og IT, nørder YouTube i lange baner og koder alverdens forskellige ting i sin fritid.  

”Da jeg skulle giftes, byggede jeg en platform til at håndtere vores bryllup, og da min onkel fyldte 60 år, byggede jeg også en platform til ham. Bare fordi jeg ikke kunne lade være. Man kunne sige, at jeg spildte en masse tid på det, men inden for mit fagområde er det spildtid, der udvikler mig rent fagligt. Det kan så selvfølgelig også have den bagside, at jeg aldrig rigtigt har fri. Jeg værner meget om at være social og sammen med min familie, men min alenetid ender ofte med at handle om noget, der har med mit arbejde eller min faglighed at gøre.” 

Det er en tilgang, der illustrerer hans lyst til konstant at udvikle sig. Men med ambitioner om konstant udvikling er travlheden og fulgt med for Mathias Kop Balsløw. Derfor har han også lært at kanalisere energien ud i det vigtigste og gå til det hele med en positiv indstilling. 

”Som helt ung konsulent blev jeg kastet ud i nogle ERP-implementeringer og projekter, som var virkelig komplekse og krævende. Men jeg har lært over årene, at det aldrig hjælper at bekymre sig. Jo, du skal have kritiske overvejelser, og du skal tænke over tingene, men det er ikke sundt at bekymre sig for meget. Balancen findes for mig i at have ja-hatten på,” fortæller han. 

Partnerskab er en naturlig konsekvens 

Når man træder ind i partnergruppen hos et konsulenthus, bliver man en del af virksomhedens øverste ledelse. Og derfor er det også en rolle, som Mathias Kop Balsløw er ydmyg over for. Men det er ikke noget, han lægger unødigt mange tanker i. Titler er aldrig noget, han har jaget eller stræbt efter. 

”Det er noget, der selvfølgelig er kulminationen på en masse års hårdt arbejde. Og så tænker jeg det som værende et privilegium at have en masse indflydelse og dele ud af mit engagement med at udvikle virksomheden,” siger han. 

I virkeligheden er hans udnævnelse et meget synligt og tydeligt resultat af, hvad der kan ske, når man bruger sin nysgerrighed til at dygtiggøre sig. Og ikke mindst, når man bliver så god til at udvikle og hjælpe andre omkring sig, at man gør sig selv til et fagligt fyrtårn. 

”Jeg ved ikke, om det er paradoksalt, men det er ikke noget, jeg som sådan er gået efter. Jeg tror egentlig bare, at jeg gerne har villet hjælpe og bidrage. Jeg har aldrig ønsket at blive til mere, end hvad jeg var, men jeg har selvfølgelig søgt muligheden for at kunne gøre en endnu større forskel.” 

Det er en forskel, der især kommer til at have et teknologisk aftryk, og på den måde går Mathias Kop Balsløw en spændende tid i møde, hvilket oprettelsen af det nye forretningsområde NewTech, som han står i spidsen for, er et tydeligt udtryk for. Men selvom man er nyudnævnt partner med fuld skrue på nysgerrigheden og det engagererede skaber-gen, kan man stadig sagtens holde begge ben på jorden. Og det gør han – velvidende om det ansvar, der følger med den nye titel: 

”Jeg kommer til at møde ind mandag morgen og gøre det, jeg hele tiden har gjort. Jeg føler ikke, jeg har nået et mål med udnævnelsen, fordi det har aldrig været et mål. Det er bare på en eller anden måde en konsekvens af mit hårde arbejde, at jeg er blevet partner. Min motivation er den samme: jeg vil stadig gerne hjælpe og skabe noget, der gør en forskel. Men partnerrollen giver mig selvfølgelig et andet ledelsesrum. Ens ord og handlinger har en anden vægt, som jeg tager meget alvorligt. Det er en naturlig forlængelse af den vej, jeg allerede har været på som director: at skabe værdi sammen med og gennem mine teams.” 

Er du nysgerrig efter mere? 

Synes du, at Mathias' karrierefortælling er interessant, og vil du vide mere om, hvad Basico har at byde på? Så sving forbi vores åbne stillingsopslag, eller læs om Basico

Kontakt os